5. ledna 2016

O co v téhle hře jde? Nemít strach. | Panika - Lauren Oliver / Recenze

Originální název: Panic
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání:
2014/03
Počet stran: 312
Vazba: Hardback
Překlad: Romana Bičíková
Díl: -

Anotace:
Panika začala jako spousta věcí v Carpu, nudném malém městečku uprostřed ničeho – protože bylo léto a nebylo co dělat. O co v téhle hře jde? Je to prosté. Nemít strach. Heather nejdřív ani nenapadlo, že by se do Paniky pouštěla. Dodge se Paniky nikdy nebál, právě naopak. Všichni mají nějaký důvod proč hrát. Heather a Dodgovi přinese hra nová spojenectví, překvapivá zjištění a možná i nějakou tu první lásku – a vědomí, že někdy nejvíc potřebujeme právě to, čeho se k smrti obáváme.
V případě Paniky je jedna věc, která mě těší nejvíce. Mnozí můžou knihu označit za nudnou či nezáživnou, protože ač je zde hlavní zápletka sebe akčnější, kniha sama příliš napínavá není. Kde ale stojí pravidlo, že musí titul vynikat svou epičtější šíří? Oliverová se ve svých knihách zaměřuje především na charaktery, jejich rozvinutí, uvěřitelnost a ač to nejspíš každého neoslní, propracování děje je až na dalším bodu. To je také věc, která je na ní dle  mého nejlepší a díky čemuž se lehce odlišuje. Já totiž v jejích knihách nacházím obrovskou lidskost.


Panika je vyprávěná ze dvou pohledů v er formě, což je v tomto případě skvělé. Dodá to na rozmanitosti, díky které čtenář může sledovat hned dva vypravěče a jejich pohled na věc.
Co se mi za dobu čtení líbilo nejvíc jsou charaktery postav. Zbožňuji uvěřitelnost postav v Panice, nejsou totiž pouhou šablonou či figurkou, jsou propracované, rozmanité, mají svoje chyby a nedokonalosti a to všechno já oceňuji. Jelikož se jedná o Young Adult, pro cílovou skupinu je důležité, aby sympatizovala s postavami a to zde autorka splnila na výbornou. S hlavními protagonisty čtenář řeší rodinné problémy, lásku, přátelství apod. a tak je snadné se vžít do kůže hlavního hrdiny.
Panika vyniká především svojí civilností a to je podle mě její největší plus.
Jedna z věcí, která může být velmi rušivou především při čtení této knihy je ta, že Panika není zrovna racionální kniha. Z literárního hlediska je nepřípustné, aby kvalitní dílo bylo nelogické a technicky nepropracované, pakliže se totiž píše ze života, věci by měly dávat smysl. Panika je naneštěstí v některých částech nedomyšlená a když se kniha čte mezi řádky, nedává smysl.

Nechtěl bych tvrdit, že to nevadí, minimálně to rozhodně není profesionální, ale tohle je pro teenagery, takže proč ne? Nemá se jednat o přelomové dílo, autorka popisuje postavy, prostředí a vztahy tak, aby to bylo cílové skupině sympatické, což navíc dělá dobře. A v kontextu to není kdovíjaká chyba. Tohle není kniha psaná se záměrem vybourat díru do světa. Má jít o odpočinkové nenáročné čtení, kterým si člověk zpříjemní jedno odpoledne. Cílovou skupinu jednoduše i přese svoje nedokonalosti zaujme a to je důležité.


Panika
je nenáročná četba, která u mě obstála slušně. Věřím, že čtenáři Young Adult románů by jí mohli ocenit pro zajímavé téma, sympatické postavy a příjemný styl psaní. 1 komentář:

  1. Kniha ma zaujala, tak dúfam, že si ju čoskoro prečítam. Pekná recenzia :)

    OdpovědětVymazat