5. března 2016

Netradiční společník na životní cestě | Co mě naučil tučňák - Tom Michell / Recenze

Originální název: The Penguin Lessons
Nakladatelství: Noxi
Počet stran: 208
Vazba: Hardback
Překlad: Tomáš Jack
Rok a měsíc vydání: 2016/03
Díl: -

Anotace:
Jedinečný, silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. Pro všechny, kteří kdy snili o tom rozumět řeči zvířat.

Dvacetiletý Tom Michell, toužící po dobrodružství, přijme místo učitele na prestižní argentinské internátní škole. Během svého výletu do Uruguaye zachrání tučňáka uvězněného v ropné skvrně. Ten den se jeho život navždy změní. Pták, který dostane jméno Juan Salvador, odmítá mladého učitele opustit a jemu tak nezbývá nic jiného, než svého nového „domácího mazlíčka“ propašovat přes hranice a vrátit se s ním zpět do školy. Tučňák se samozřejmě brzy dostává do centra pozornosti. Stane se z něj nejen maskot ragbyového týmu, důvěrník paní domácí, spoluhostitel Tomových party, ale také nejokázalejší plavecký trenér ve světových dějinách. Navzdory těžkým časům peronistické vlády, hrozivé ekonomice a politickým bojům Juan Salvador všechny kolem sebe rozveseluje.

O tom, jak dokáže být silné pouto mezi zvířetem a člověkem
Jakožto milovník zvířat, vášnivý pejskař a odpůrce Kim Kardashian a jiných prasat, co si na sebe vezmou kožich, jsem proti téhle knížce lehce zaujatý. Nemělo by to vadit, protože cílová skupina je jistě stejná; kniha je určená pro chovatele, páníčky a zkrátka obdivovatele zvířat. Ale to jen tak pro pořádek.
Když jsem knihu začínal číst, netušil jsem co od ní čekat, ale doufal jsem v nějaký krásně vylíčený skutečný příběh mezi člověkem a zvířetem, čehož se mi (sláva bohu) dostalo. Zaujal mě však způsob, jakým Tom Michell svůj příběh odstartoval a posouval dál. Ze začátku se může zdát kniha trochu toporná, zbytečně popisná, když vezme člověk v potaz, že příběh má být o přátelství na celý život, ale to je jen úvod. Michell pomaličku, ale jistě začleňuje čtenáře do svého mládí a teprve od počátku, kdy v kupě dehtem zadušených tučňáků najde jediného s náznaky života a rozhodne se jej zachránit, je jasné že vzniká něco neuvěřitelného.

Co na téhle knize miluji je to, že tak jako si k sobě cestu našel Tom i tučňák, čtenář jasně vnímá vznik jejich přátelství, sleduje, jak si k sobě nachází cestu a tak i sám čtenář může prožívat příhody společně s protagonisty. Každý, kdo kdy měl psa nebo kočku nebo jiné zvíře naprosto automaticky sympatizuje s Tomem i s tučňákem. Když si domů přivedete nového mazlíčka, vždycky to bývá něco nového, ale zároveň citlivého a krásného. Na takovéto začátky se vzpomíná nejčastěji a jsou veselým obdobím každého majitele zvířete. Mně osobně přišla jejich snaha zvyknout si na sebe neskutečně roztomilá a dojemná a myslím, že stejně by to vnímal skoro úplně každý.

Doufal jsem v nemožné a věřil, že ten tučňák přežije, protože od té chvíle měl jméno, a s tím jménem se zrodilo pouto, které mělo trvat po celý život.

Co se mi naopak na knize nelíbilo byla občasná hojnější popisnost nebo úplně celé kapitoly, které mi připadaly, že jsou v knize navíc, aby nebyla tak jednotvárná. Může to působit dojmem, že to dodá na komplexnosti příběhu, ale třeba já se při těchto částech nudil a pouze je přelétl očima. Je zajímavé zjistit si něco o zemi, kde se příběh odehrává (Jižní Amerika je fakt rozmanitá) a já to dokáži ocenit, nicméně chvílemi tam na mě bylo jednoduše příliš přebytečných informací. Tyto části se však vážně vyskytují málo a tak se to s těmi barvitějšími částmi docela vykompenzuje.

Věc, kterou definitivně musím zmínit je humor. Humor byl totiž nepostradatelnou součástí této knihy. Častokrát se zde může čtenář setkat se situací, která v něm vyvolá sympatie, dojme ho, ale především se člověk neubrání úsměvu, kniha má totiž naprosto skvělou, civilní, humornou složku, která jí dodává nejen na kvalitě, ale také na osobitosti celého příběhu.

Tahle recenze by nebyla celistvá, kdybych se nezmínil o závěru Tučňáka. Jestli si myslíte, že víte jak to dopadne, tak máte pravdu, ale až se k tomu konci tak sebejistě dobelháte, tak jako já, je to jedno. Tím jak skutečně Michell popsal příběhy jeho samotného a především jeho společníka Juana Salvadora (tučňáka) a pak jsem se ocitl na konci příběhu, se spustila lavina slz. Nikdy jsem při knížce tak nebrečel a neměl z ní nato takovou depku. (Pomohla mi až konverzace s kamarádkou o tom, jak se opil její kamarád a začal jí líbat. Její kamarád je gay.

Závěrem:
Co mě naučil tučňák dokonale ukazuje jak moc skvělým obohacením života může jedno takové zvíře být. Příběh dokazuje, jak silné je pouto mezi zvířetem a člověkem, a že i přes všechny nešvary co se kolem nás dějí, na nás i přesto jejich roztomilost vykouzlí úsměv na tváři, či nechá vzniknout přátelství na celý život.  Tahle kniha je ze života, je naprosto kouzelná a člověk si z ní může hodně vzít. A taky má boží obálku a ilustrace.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Nakladatelství Noxi!
Kniha oficiálně vychází 10. března.

6 komentářů:

 1. Kluk a tučňák, když jsem poprvé četla anotaci, přelétla jsem to a už mi naskočil shipping :D Bože.
  Ten název je luxusní, navnadil jsi mě na to, určitě se po ní mrknu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem rád, je to boží! Určitě si jí přečti, stojí za to. :)

   Vymazat
 2. Jako osoba, která byla v dětství tučňáky naprosto posedlá a tři plyšové tučňáky s sebou tahala skoro všude, si tuhle knihu vážně musím přečíst. :) Jako vždy skvělá recenze! :)

  www.burrowofthebookworm.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Tahle knížka mě nadchla už názvem :D Mám hrozně ráda zvířata a tučňáci mi vždycky připadali strašně roztomilí (ne tolik jako koaly, ale rozhodně hodně), takže o téhle knížce rozhodně uvažuju. Jen nevím, jak přežiju ten konec - po filmu Marley a já jsem brečela tak, že jsem dostala zánět spojivek :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marley a já... Achjo, jeden z nejsmutnějších filmů, co jsem kdy viděl. :D Konec mě absolutně zničil, ač mi bylo od začátku jasný, jak to skončí... :D Určitě si ale Tučňáka přečti, je to kouzelná a netradiční knížka. :)

   Vymazat