25. června 2016

Tak končí láska a začíná příběh | Proč jsme se rozešli - Daniel Handler (Lemony Snicket) / Recenze

Originální název: Why We Broke Up
Ilustrace: Maira Kalman
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 360
Vazba: Hardback s přebalem
Překlad: Romana Bičíková
Rok a měsíc vydání: 2016/04
Díl: -

Anotace: 
„Řeknu ti, proč jsme se rozešli, Ede. Napíšu ti to v tomhle dopise, celou pravdu o tom, co se stalo.“
Min Greenová a Ed Slaterton se rozcházejí, a tak Min napíše Edovi dopis a předá mu krabici, ve které se ukrývá to, proč se rozešli. Dvě zátky od lahví, lístek do kina, kde si dali první pusu, Edův vzkaz, na kterém Min tak záleželo, krabička od sirek, Edův úhloměr, knihy, autíčko, ošklivé náušnice, hřebínek z motelu a všechno ostatní, co Min nashromáždila v průběhu jejich bláznivého, hlubokého a srdcervoucího vztahu. Nyní ukládá těch 43 věcí, co z jejich vztahu zbylo, do krabice, která skončí stejně odkopnutá jako ona sama.

Lákavá jednohubka
Když jsem se dozvěděl, že vyjde kniha Why We Broke Up, bylo mi jasné, že si jí musím přečíst. Vždyť kolik knížek má koncept překopaný tak, že je tématem knihy to, co by bylo v jiných katastrofou - rozchod? A poté, co vyšlo najevo, že kniha bude i slastí pro oko (viz. fotky), byl jsem na celou knihu více než zvědavý. Když mi pak přišla a já začal číst, knihu jsem okamžitě shledal bizarní - ilustrace, provedení, styl psaní a děj na mě tedy tak působily - a já, zmatený začátkem a omámený překrásnou grafickou stránkou knihy, jsem četl dál.

Co mě na této knize překvapilo byl způsob jakým autor ,,uvedl" čtenáře do děje, protože zde nenajdete žádné vysvětlování či seznamování s postavami, Daniel vás vrhne přímo do středu akce. Proto kniha také může působit zvláštně, chaoticky či nedomyšleně, no časem ale vyjde najevo, že ve skutečnosti má autor knihu rozvrženou velice chytře, protože s veškerými situacemi a postavami pracuje tak, aby je dříve nebo později obhájil či více čitateli přiblížil. Vždy dal čtenáři v daných aspektech určitý základ a dále nechal na souvislostech pracovat samotného čitatele, který si následně po přečtení dal informace do kontextu díla. Styl psaní byl celkově velmi specifický, odlišný a rozhodně mi nepomohl zahnat prvotní šok z knihy. Handler použil dělší a barvitější souvětí, než je mi zvykem, stejně jako u odstavce, které se zde značí delšími opisy. Jednalo se však pouze o zvyk, jakmile se čtenář začetl, kniha se četla skoro sama.

Jak už jsem výše načrtl, estetická stránka dělá mnoho. Musím uznat, že nakladatelství CooBoo si s provedením knihy poradilo na jedničku - kvalitní papír, přebal a formát dělá skvělý dojem. Pro někoho možná již postradatelnou složkou knihy jsou i její báječné ilustrace. Každá z kapitol knihy je věnovaná jednomu předmětu - předmětu, který hraje roli v ztroskotaném vztahu naších dvou zamilovaných - a před začátkem kapitoly je vždy předmět vyobrazený. Min, hlavní hrdinka, poté vždy předmět přiblíží adresátovi - to protože je to kniha psaná v dopise, její bývalé lásce - a líčí historii daného objektu. 
Koláč, který smrdí
Zmiňované ilustrace jsou skvělým oživením děje, dodávají na svébytnosti knihy, o tom žádná, no nicméně mě osobně začaly ilustrace na každé druhé straně fakt štvát. Nevidím totiž smysl v tom, aby byly v knize detailně uvedeny všechny předměty, když ani nejsou důležité pro příběh. Stačilo jich zveřejnit pár, třeba ty nejpodstatnější. Takhle to na mě trochu působí, jako kdyby se autor spoléhal na ilustrace, které kouzlo knihy a děje odvedou za něj.

Děj knihy je totiž velmi slabý. Na první pohled kniha možná působí originálně a netypicky, ale když čtenář čte knihu mezi řádky, dostává se mu pouze klišoidního a detailně známého příběhu o lásce, která není ničím zajímavá. Min zde nostalgicky popisuje počátky a průběh vztahu s Edem a to vlastně není nic, co by čtenář neznal. Děj je podle mě velmi slabý, tuctový a rozhodně to není ta nejsilnější stránka knihy. A když už by se zdálo, že by to mohly čitateli vykompenzovat charaktery, přijde hořkosladké zklamání. Postavy jsou skvělé - autentické a věrohodné, ale žádná z postav si během těch 350 stránek neprojde žádným vývojem. A já nevím jak vy, ale já nejsem fanouškem takových to typů toporných postav. 

Navíc po dočtení, když se sám sebe čtenář zeptá, co bylo záměrem autora, zůstane mlčet. Tedy alespoň já si neodkázal odpovědět. V mém případě by se tato kniha vlastně dala považovat za zbytečnou. Kdybych jí nečetl, nic by se nestalo, nic mi totiž nedala.

Závěrem:
Proč jsme se rozešli je kniha, která má potenciál. Snaha autora je více než viditelná, nicméně kvalitu lehce postrádám. Oceňuji originalitu, snahu o jiný koncept, ilustrace a provedení knihy, nicméně děj a charaktery nebyli tím nejsilnějším faktorem knihy. Dílo nezachraňuje ani skvělý překlad Romany Bičíkové, kdy konverzace působí maximálně přirozeně a věrohodně, a myšlenkové pochody nepůsobí hloupě a pateticky. Kniha podle mě neurazí a když už ani nenadchne, zachrání to minimálně ty skvělé ilustrace.


Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji e-shopu Mega Knihy, kde můžete knihu zároveň zakoupit:
6 komentářů:

 1. Zrovna mám knihu doma... Tak jsem na ni zvědavá :o

  walletofinfinity.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Po grafickej stránke je kniha neuveriteľne krásna a práve pre to sa jej bojím :D Už toľkokrát som pohorela na tom, že kniha vyzerala úžasne, ale námetom nebola ničím originálna, hoci anotácia tvrdila opak. A teraz si ma navyše dostal do pomykova, takže buď odolám alebo podľahnem...je to len otázka času :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D :D :D Ber to tak, že to je dost individuální, třeba by se ti líbila. :D :D :D

   Vymazat
 3. Jen pár věcí:
  >Hodně drobností - to mi přišlo právě dost dobré, byť já jsem na schovávání každé blboviny stará, umím si představit takovou první "větší" lásku, kdy si schováváš fakt všechno. Kdyby tam bylo pár nejdůležitějších věcí, úplně by spadl koncept knížky a byla by to tuctová romance.
  >Postavy si neprošly vývojem - jak by taky mohly?? :D Vždyť spolu chodili chvilku!
  >Klišoidní příběh o lásce - nemůže být, protože je postavený originálně. Nebo jako je, ale je postavený opačně, což je právě ta inovace (nebo snaha o ni)
  >Knížka ti nic nedala - si myslim, že kvůli tomu, že je to YA... Nebo aspoň mně málokterá klasická YA dá víc než zábavu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. -Dobře, drobnosti jsou spíše subjektivní, to uznávám.
   -Já prostě nejsem fanda statických postav, mnohem víc by mi to dalo, kdyby si ty postavy tím vývojem prošly! :D Kdyby mu třeba Min druhej den dala do tlamy, tak by to ve mně něco vyvolalo!
   -Klišoidní je podle mě proto, protože i přes tu invenci, kterou tam Handler bezpochyby vložil, ve většině toho vzpomínání a vyprávění byl průběh, který pro mě prostě nebyl ničím zajímavý.
   -YA může dát dost, ale musíš vědět, co číst (a jak a kdy k tomu přistupovat)! Pokud to není nějaká jasně cílená jednorázovka.

   Vymazat