8. října 2016

Přečteno za září!

Září je za námi a já jsem tady s dalším shrnutím! Za měsíc jsem přečetl celkem 5 knih a kromě jedné výjimky jsem se všemi maximálně spokojený, jsou to fantastická díla a já si myslím, že byste si je neměli nechat ujít. :)

Zdroj
Kuře melancholik, Josef Karel Šlejhar
Na začátku druháku jsme si na literatuře dělali časovou osu, toho, co nás čeká a při představování naturalismu nám učitelka zmínila i Šlejhara. Sama od něj četla právě Kuře a to se jí líbilo, no pak si půjčila knihu povídek, kde je vylíčený kontrast mezi zvířetem a člověkem právě v době naturalismu a pověděla nám o povídce, kde muž musel stáhnout koně z kůže, přičemž v knize toho byl podrobný popis, aby vydržel cestu na trh. Celkově to a pak ještě něco o psu mi stačilo abych dostal na celej den absolutní depresi. Doma jsem si nicméně autora vyhledal očekávajíc pohromu, a i přestože jsem nenašel knihu zmiňovaných povídek, ne, děkuji, nechci odkaz, našel jsem právě Kuře, Šlejharovu nejznámější knihu, do které jsem se pustil. A překvapivě se mi to neskutečně líbilo. Četlo se mi to samo, i přes občasnou složitou syntax a nemálo archaismů jsem to dal během dvou hodin a byl jsem fakt spokojený. Je to kratší novela, která je jako zástupce pro naturalismus jako dělaná a já si jí fakt užil. A ne, nekoukejte se prosím na film, to je o něčem jiným.
Hodnocení na GR: 4*Thanks for the Trouble, Tommy Wallach
O Wallachovi jsem vám už na blogu psal, četl jsem od něj Všichni jsme hleděli vzhůru a to se mi neskutečně líbilo. A na mém instagramu si Klára z naprosto fantastického blogu Klářiny knihy, která je zároveň mojí nejoblíbenější booktuberkou tady v Česku, všimla, že se mi Wallach líbil a doporučila mi jeho další dílo, novější, Thanks for the Trouble. A byl to super tip a já jí za to neskutečně děkuju, protože se jedná o jednu z těch nejlepších kniha za rok 2016. Ta kniha má neskutečně fantastického hlavního hrdinu, perfektně vykonstruované charaktery, neobvyklý děj a já jí absolutně miluju. A rád bych na to napsal recenzi, protože je vážně fantastická. Jestli jste od Wallacha nic nečetli, napravte to. Jeho příběhy jsou postavené na charakterech a jestli tohle hledáte, věřte, že nebudete zklamaní. A jestli jste fanoušci Ten, kdo stojí v koutě, tak Thanks for the Trouble, to budete přímo milovat.
Hodnocení na GR: 5*

Sůl moře, Ruta Sepetys
Doháje, jak já tuhle autorku miluju, to snad ani neni možný. Rozbrečela mě třikrát v roce, během tří měsíců, kdy se mi dostaly do rukou všechny její knihy a které jsou s přehledem ty nejlepší za rok 2016. Nemůžu se dočkat příštího týdne, kdy bude v Praze! Sůl moře je emotivní, barvitý a palčivě bolestivý příběh s úžasnými narativními hrdiny s neobyčejnou zápletkou. Recenzi na to nejspíš dělat nebudu, protože nevím o čem tam psát, je totiž celkem bezchybná kniha a ód na tuto autorku mám na blogu požehnaně. Přečtěte si jí, nebudete litovat.
Hodnocení na GR: 5*Rozhovor s autorkouMy děti ze stanice ZOO, Christiane F.
Spontánní re-reading, můj první, téhle fantastické knihy. Jestli jste si jí ještě nepřečetli, tak byste měli. O drogách je všeobecně známo, že to je sajrajt, ale tahle knížka, ta vám o tom řekne mnohem horší a hlubší věci. Dělá mi strašný problém nějak tuto knihu definovat, ale řeknu snad jen to, že při čtení mi je pokaždý dost úzko. Vidíte totiž kolem sebe skořápky, emoce, city, lásku a vlastně strašně hodný lidi, který ale ničí něco tak odpornýho a z toho je mi fakt nepříjemně. A smutno, protože nejsou v žádným případě zlí. Ale je to neskutečně důležitá knížka a podle mě by si jí měl přečíst fakt každej.
Hodnocení na GR: 5*

Modlitby klína, Charlote Roche
Od této autorky jsem si přečetl už Vlhká místa, knihu, podle které byl natočený stejnojmenný film a řekněme, že to u lidí vzbudilo všelijaké ohlasy. Číst (nebo sledovat) o konzumaci vlastních tělesných tekutin a naprosté otevřenosti v sexu totiž čtenáře moc neoslovilo. Mě ano. Neskutečně. Smál jsem se od začátku do konce, protože jestli někdo fakt poslal společnost k šípku, tak to byla právě Rocheová. Udělat si takovým způsobem z lidí prdel moc lidí neumí, ale ona to dokázala. Jediné, co je na tom smutný je to, že v její druhé knize se jí to absolutně nepovedlo. Bylo to zdlouhavý, nudný, mělo to sice prima psychologizaci hlavní postavy, ale to mi nestačilo. 
Hodnocení na GR: 2*

Tak co, četli jste něco ze seznamu? Plánujete? Podělte se o tom v komentářích! Diskutujte! :) 

5 komentářů:

 1. Kuře se mi, na rozdíl od většiny mých spolužáků, taky líbilo! :) (I když je to kniha, o které když řeknu, že se mi líbila, mám divný pocit, protože takové naturalistické knihy by se prostě neměly líbit nikomu :D )

  OdpovědětVymazat
 2. Z těchto knih jsem četla jenom Děti ze stanice ZOO, z které jsem měla docela slušnou depku a taky je to jediná kniha, z níž jsem kdy měla noční můry. Ani jeden z Kingových hororů mě takhle nevyděsil (nic proti Stephenovi Kingovi, jeho knížky jsou skvělé).:D

  OdpovědětVymazat
 3. Oooooooo, děkuji, to je pocta! :3 Jsem ráda, že jsi z knihy byl nadšený, také patří mezi mé vůbec nejoblíbenější! A jsem moc ráda, že se ti líbí můj blog a videa, hřeje mě to u srdce! :3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není vůbec zač! Tvá tvorba je super, vždycky dokážeš zlepšit náladu! A to v současnosti strašně oceňuju, šířit trochu pozitivity je to nejlepší, co člověk v dnešní době může udělat. :) Jinak TFtT miluju, absolutně, je to jedna z nejlepších knížek za tenhle rok!

   Vymazat
  2. Ještě jednou děkuji! :3 Moje taky! <3

   Vymazat