7. února 2017

Jak zachránit svět, odmaturovat a nezbláznit se | My ostatní tu prostě žijem - Patrick Ness / Recenze

Název: My ostatní tu prostě žijem, The Rest of Us Just Live Here
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 304
Vazba: Hardback s přebalem
Překlad: Jan Březovský a Tereza Nuckollsová

Rok a měsíc vydání: 2016/11
Díl: -

Anotace:
A co když nepatříš mezi vyvolený? Mezi ty, co maj za úkol zlikvidovat zombíky nebo bojovat s duchomorama (nebo co má to modrý světlo a všechny ty mrtvoly zase sakra znamenat)? Co si počít, když jsi jako Mikey? Kluk, kterej chce prostě jenom odmaturovat, užít si maturitní ples a možná už konečně sebrat odvahu a pozvat Hennu na rande dřív, než se něco semele a někdo už zase vyhodí školu do vzduchu.
Protože někdy má člověk větší trable než to, že se tenhle měsíc už podruhý schyluje k zániku světa, a někdy prostě musí umět najít i v obyčejným životě něco neobyčejnýho. I když třeba tvýho nejlepšího kámoše uctívaj pumy jako modlu.

Hned na začátek - bál jsem se tuhle knížku číst. The Rest of Us Just Live Here je totiž na knižních databázích hodnocena všelijak, většinou ale převažují průměrné, až skoro negativní ohlasy, lidi jsou z ní zkrátka a jednoduše zklamaní. Člověk by asi řekl, že je trochu risk si tuto knihu kupovat či jí vůbec číst, nicméně já důvodů proč dát knize šanci našel hned několik a udělal jsem dobře. Občas, když to ani nečekáte, narazíte na něco výjimečného, a právě nejnovější Ness je tomu v mém případě přesnou skutečností. Jestli si jako já ale potrpíte na ryze upřímné charaktery, nenucený a strašně milý humor, snahu udělat něco aspoň trochu jinak a tak trochu pocit po dočtení, že co jsem to právě přečetl, myslím si, že My ostatní budete zbožňovat. 

Knihu bych popsal jako mindblow. Znáte ty knížky, kde šestnáctiletí teenageři zachraňují svět? Jasně, že jo. Tris, Katniss a i Clary o tom ví svoje. Tahle knížka ale sleduje ty ostatní, naprosto tuctové lidi, kteří nemají žádnou superschopnost, nejsou výjimeční, odvážní a oblíbení, jsou prostě normální, tak jako kdybychom my všichni žili po boku našich oblíbených fantasy hrdinů. Řeší svoje první lásky, vztahy, maturitu, budoucnost a podobné věci, které se honí hlavou i nám všem ostatním. No, a věc se má tak, že anotace vám knihu nastíní jako Young Adult s prvky fantasy v současném světě. V textu najdete modré světlo, upíry, duchomory a další fantastické rysy, jež v klasické contemporary úplně nemají obdobu. Co je na tom ale to zvláštní je skutečnost, že příběh jako takový se zaměřuje na hlavní postavy přesně tak, jako kterákoliv jiná (dobrá) contemporary a zmiňované ,,nereálnosti" odstupují tak trochu do pozadí. Čtete prostě o lidech a jejich problémech se školou a sem tam s nějakou nadpřirozenou bytostí, jakoby o nic nešlo. Tahle knížka mě absolutně zmátla!

Ale vlastně je to neskutečně chytré. Na začátku každé kapitoly najdete krátký souhrn věcí, které se v danou dobu v příběhu stanou, aniž byste tímto směrem dále pokračovali. V těchto úsecích se nachází v podstatě další dějová linie, kde čtete právě o všech fantasy postavách a paranormálních jevech, přičemž tyto postavy a skutečnosti přináší tak trochu jinou perspektivu, která je ale stále zakomponovaná do našeho hlavního příběhu s hlavními ústředními charaktery. Klíčovým bodem, proč tyto části Ness do knihy zakomponoval není však obohacení děje, ale poukazování na to, jak patetické některé knihy tohoto žánru jsou. Zmiňované úryvky mají spojitost s příběhem a později se i postavy z obou stran potkají, nicméně myšlenkou, kterou nám tímto stylem autor sdělil je to, že i když zachraňujete svět, musíte furt řešit ostatní věci. Nemůžete odložit dospívání stranou. První lásky, hormony, city, vztahy, to všechno nás mladé tvoří, tvořilo a tvořit bude a já jen a jen uvítal, že z Ostatních Ness nechtěl jen další sešit do počtu.

Naskytá se nám ale i otázka, zda-li tohle stačí. Jo. Ne. Možná. Záleží, co od knihy čekáte a jak se na ní díváte. Jestli ve volném čase čtete nejnověji oceněné společenské romány a sem tam to doplníte nějakou nóbl lyrikou jste vedle. Jestli hledáte něco nového, toho se vám kompletně nedostane. Jestli dáváte přednost něčemu vtipnému, třebaže klišé, ale upřímnému, tak samozřejmě. Já osobně v téhle knize našel strašně mnoho. Kromě skvělého humoru, nenuceného, lehkého, jsem si absolutně a hluboce zamiloval postavy, na kterých je příběh dost založený. Autor skvěle pracoval s dynamikou charakterů a děje a vznikla z toho pomyslná směska, která sice nenabízí nejpoetičtější slovní obraty a obrazná pojmenování na každé straně, ale zato se čte velmi jednoduše, což ale s ohledem na větší zaměření vůči postavám vůbec nevadí. Přece je to jenom knížka pro mladý. K charakterům dodám jen to, že jsou upřímné a skutečné, a to je to nejdůležitější. 

My ostatní tu prostě žijem je brilantně přeložená Young Adult s neobyčejně obyčejnými charaktery (možná až na toho boha koček), která mě naprosto uchvátila. Ness je borec. Nechápu, jak jsem se mu mohl tak dlouho vyhýbat, protože to je rozhodně autor, co má co nabídnout. A navíc téhle knížce svítí obálka ve tmě a povězme si od srdíčka, kdo by takovou knížku nechtěl? Tak.
Za poskytnutí recenzního výtisku nesčetněkrát děkuji knižnímu e-shopu Martinus.cz, kde knihu může zároveň zakoupit: 

2 komentáře:

  1. Bola som pevne rozhodnutá, že si túto knihu musím prečítať... Potom však prišla vlna priemerných alebo negatívnych recenzií z čoho som sa cítila dosť rozčarovane. Povedala som si, že knižku si teda asi neprečítam (aspoň nie v blízkej dobe). Preto ti ďakujem za túto skvelú recenziu, pretože vďaka nej to predsa len zrejme skúsim :).

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za recenzi. Uvažuji o ní, protože jsem od autora četla Chaos a moc se mi líbil. Takže to asi risknu a taky zkusím... :-)

    OdpovědětVymazat